Zaznacz stronę

Ciągłe wymienianie czy to opon letnich na zimowe czy zimowych na letnie i zastanawianie się czy to już właściwy czas aby je zmienić dla wielu kierowców może być dość kłopotliwe. Dlatego też nieustannie w centrum zainteresowania wielu zmotoryzowanych znajdują się tak zwane opony całoroczne.

Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie idealne bo wreszcie nie trzeba się będzie kłopotać z tą wymianą opon w zależności od warunków atmosferycznych i na jednym komplecie opon będzie można przejeździć cały rok. Czy jednak aby na pewno? Pierwsza jaka przychodzi to głowy to: trochę to zbyt piękne aby mogło być prawdziwe. Poza tym jak to się powszechnie uważa jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego bo przecież gdyby opony całoroczne były faktycznie tak idealnym rozwiązaniem to kierowcy masowo wykorzystywaliby je.

Na początek zerknijmy więc czym tak naprawdę charakteryzuje się opona całoroczna. Przede wszystkim jej bieżnik zbudowany jest w taki sposób aby zachowywać w możliwie jak największym stopniu zarówno cechy opony letniej jak i zimowej. Dlatego też w warunkach letnich poradzi sobie ona lepiej niż opona zimowa i nie będzie się tak szybko jak ona zużywać. Jednocześnie w warunkach zimowych znacznie lepszą przyczepność na śniegu niż opona letnia choć oczywiście nie będzie w tym tak dobra jak klasyczna zimówka. Opony całoroczne to tak naprawdę kompromis pomiędzy dwoma klasycznymi typami opon i każdy kierowca musi zdecydować cz taki kompromis mu odpowiada.