Zaznacz stronę

Wymiana opon to tradycyjna procedura z którą zaznajomionych jest wielu kierowców. Zapewne jednak wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne jest prawidłowe przechowywanie opon, których aktualnie nie używamy. W końcu przecież chcielibyśmy aby nasze opony zimowe przetrwały cały okres do kolejnej zimy i mogły nam dobrze podczas niej służyć.

Podobnie jest w przypadku opon letnich o których właściwe przechowywanie również warto odpowiednio zadbać jeśli chcemy aby dobrze przetrwały sezon zimowy. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie kwestii przechowywania naszych opon wyspecjalizowanym serwisom z których usług korzystamy podczas ich wymiany. Jednak z różnych względów nie każdy kierowca chce się decydować na taki krok woląc przechowywać swoje opony choćby w piwnicy.

Zasady jak przechowywać opony

1. W pomieszczeniu w którym zamierzamy przechowywać opony przede wszystkim należy zatroszczyć się o to aby było chłodno. Należy też zwrócić uwagę na wilgotność bowiem miejsce przechowywania opon powinno być suche. Dobrze byłoby także gdyby dawało ono możliwość umieszczenia opon w taki sposób aby nie wystawiać ich na nadmierną ekspozycję światła. Szczególnie zatem myśląc o przechowywaniu opon w piwnicy warto upewnić się czy aby na pewno nie występuje w niej wilgoć gdyż to może być główne przeciwwskazanie do przechowywania w niej opon.

2. Pomieszczenie w którym chcemy przechowywać opony powinno być też przynajmniej raz na jakiś czas dobrze wietrzone o ile nie ma możliwości zapewnienia stałej cyrkulacji powietrza.

3. Kolejna istotna kwestia to temperatura bowiem choć wspomnieliśmy już o tym, że powinno być chłodno to zapewne u wielu osób kiełkuje teraz myśl co to właściwie znaczy chłodno? Już spieszymy z wyjaśnieniem bowiem pod tym ogólnym terminem kryje się w tym wypadku temperatura, która nie wykracza poza standardową temperaturę pokojową. Dodatkowo opony warto trzymać z dala od wszelkich źródeł ciepła takich jak choćby grzejniki wykorzystywane do ogrzewania pomieszczenia.

4. Jeśli w pomieszczeniu w którym chcemy przechowywać opony znajdują się różnego typu środki chemiczne to warto zadbać o to aby nie trzymać ich blisko opon.

Jednak gdy mówimy o przechowywaniu opon warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kluczową kwestię a mianowicie to czy mówimy o oponach bez felg czy też z felgami. To bowiem w dość istotny sposób determinuje sposób ich przechowywania. Zacznijmy od tego jakimi zasadami musimy się kierować w przypadku opon z felgami.

Przede wszystkim najlepszą formą ich przechowywania jest zawieszenie ich w powietrzu choć gdy nie ma takiej możliwości można po prostu położyć jedna na drugiej w pozycji poziomej. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii a mianowicie ciśnieniu opon, które w przypadku opon z felgami powinno być na poziomie typowe ciśnienia użytkowego jakim cechują się one podczas codziennej eksploatacji. Zanim więc na kilka miesięcy odłożymy nasze opony warto dokładnie sprawdzić stan ciśnienia w nich.

Jeśli zaś chodzi o przechowywanie opon bez felg to tutaj nie zaleca się ich wieszania ani kładzenia poziomo jedna na drugiej. Stawiamy je pionowo jedna obok drugiej obracając je co pewien czas.